4/26/2010

berlin. klasa ekonomiczna,

czyli jak spędzic 24h w Berlinie z pełnym żołądkiem i ... portfelem. berliński fast food, berliner currywurst, Dworzec ZOO, 3 euro
Piwo na skłocie w samym centrum miasta. 2 euro

Najtańsze sushi w mieście. Aki Tatsu Berlin, filia na Kreuzbergu, 1,50 euro za zestaw 6 maków podczas happy hours (od 12 do 24, codziennie;) Więcej tutaj


4/24/2010

designer cupcakes;)


Nie mogłam się powstrzymać, są przeurocze:) Więcej super ślicznych i super słodkich cupcakes znajdziecie tu.

4/22/2010

Mleko kokosowe

Gotowanie potraw azjatyckich to frajda sama w sobie, a jeśli jeszcze zdarzy się tak, że po przyrządzeniu czegoś zostanie sporo mleka kokosowego-to włącza mi się kreatywność. Uwielbiam mleko kokosowe, jest tak wdzięczne i delikatne, i jednocześnie ma moc łagodzenia groźnych i mocnych smaków: chili, imbiru,pieprzu,etc. Gdy zostanie po przygotowaniu np.: kurczaka tikka masala lub tajskiego gulaszu zawsze staram się by wyczarować z niego coś fajnego. Oto kilka prostych i sprawdzonych przykładów.


#1 Owsianka z mlekiem kokosowym
Znudzonym klasyczną owsianką polecam ugotowanie jej na wodzie, i dodanie mleka kokosowego pod sam koniec gotowania, a następnie podanie z pulpa bananową i suszonymi owocami. Mniam;)

#2 Budyń kokosowy
Ugotuj ok 400ml mleka kokosowego z łyżeczką masła, w pół szklanki mleka krowiego/lub wody rozpuść 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej i 3 łyżeczki cukru. Ugotuj jak klasyczny budyń.

#3 Kakao kokosowe
Ugotuj kakao jak zwykle zastępując połowę mleka mlekiem kokosowym.

4/20/2010

Pancake Tuesday IV

Dawno temu moja koleżanka z pracy Basia zdecydowała się rozpocząć swoja przygodę z robieniem naleśników od tego właśnie przepisu. Jest prosty i naprawdę smaczny. Dzięki Basiu;)


Naleśniki z tuńczykiem i sosem koperkowym


Farsz: tuńczyk z puszki w dużych kawałkach, w oleju lub z wody-jaki wolicie, czerwona cebula, ogórki kiszone ( amatorom wiosennych świeżych smaków polecam świeży ogórek zamiast to farszu dodany do dekoracji ), potarkowany ser żółty, oliwa z oliwek, oregano, bazylia, sól i pieprz
Sos koperkowy: najprostszy z możliwych, jeśli znacie coś bardziej wykwintnego śmiało zróbcie ,,po swojemu'', ja robię go tak:
* w małym rondelku rozpuszczam 2 łyżki masła, po chwili dodaję 2 łyżki mąki, mieszam całość dokładnie i smażę przez chwilę

* następnie stopniowo,ciągle mieszając dodaję rosół ( ogółem ok 1/2 litra), gotuję przez kilka minut

* zestawiam rondelek z ognia, chwilę studzę i dodaję poszatkowany koperek, im więcej tym smak będzie bardziej intensywny

* dodaję trochę śmietany-ok 2 łyżek, uzupełniam sól i pieprz do smaku

* podgrzewam na małym ogniu, stale mieszając

4/09/2010

Tikka masala

Nie wiem jak wy,ale ja po świątecznym staropolskim menu mam ochotę na coś odrobinę bardziej egzotycznego-kurczak tikka masala będzie świetny. Jest prosty do przygotowania, dość pikantny i urzeka bogactwem różnych smaków.

Kurczak tikka masala


Składniki: pierś kurczaka, 2 cebule, czosnek, imbir, puszka krojonych pomidorów, papryka, mleko kokosowe
Przyprawy: cynamon, kardamon, kurkuma, kumin, chili, słodka papryka, garam masala, pieprz Cayenne, pieprz czarny, sól

Zaczynam od podsmażenia piersi kurczaka, (choć w wielu przepisach używa się surowego mięsa, które gotuje się razem z podsmażonymi wcześniej warzywami; wybór należy do was). Podsmażonego kurczaka przekładam do garnka zalewam wodą/ bulionem i gotuję na małym ogniu. Następnie na rozgrzanym oleju smażę przez chwilę kilka ziaren kardamonu i cynamon, dodaję cebulę, czosnek, i starty imbir oraz pozostałe przyprawy. Po chwili gdy wszystko jest dobrze usmażone przekładam zawartość patelni do garnka w którym gotuje się kurczak i dodaję paprykę. Upewniam się, że całość jest dobrze przyprawiona, i uzupełniam ewentualne braki- część przypraw mogła zostać na patelni. Na koniec dodaję pomidory, gotuję przez chwilę i dodaję mleko kokosowe, niezbyt dużo-ponieważ lubię ja to danie jest pikantne. W kurczaku tikka masala ważny jest dobry balans pomiędzy smakami słodkimi, kwaśnymi i pikantnymi. Danie smakuje świetnie z ugotowanym ryżem lub chlebkiem naan.

4/04/2010

easter breakfast fast salad




Niejednokrotnie pisałam tu juz o odbiorze świata za pomocą zmysłu smaku. Szczególnie święta są okazją do sensualnych cwiczeń z pamięci. Wielkanoc kojarzy mi się z sałatką, którą zawsze robiła z tej okazji moja babcia. Jest bardzo prosta, szybka i chyba popularna. Jej wykonanie w głównej mierze opiera się na otwieraniu puszek, ale cóz, czasem mozna. W tym wypadku nawet warto;)
Szybka, Wielkanocna sałatka (zdjęcie 1)
Fast Easter Salad (pic #1)
puszka ananasa / can of pineapple
puszka kukurydzy / can of sweetcorn
słoik selera salatkowego / celery
starty ser zółty / grounded cheese
jajka na twardo / eggs
polędwica sopocka w kostkę / tenderloin
sos jogurtowo-majonezowy z pieprzem / yoghurt-mayo sauce

4/03/2010

"Bluszcz" z 1866 na Wielkanoc

"Odwiecznym u nas zwyczajem urządzano na święta wielkanocne tak zwane "Święcone". Jest to uczta przygotowana poprzednio staraniem kilkotygodniowem gospodyń, a złożona z ciast i mięsiw zimnych, aby w dzień tak wielkiego, a wspólnego wszystkim święta, służba przygotowaniem jej trudzic się nie potrzebowała. [...] Na dużym stole pośrodku święconego stac powinien, podług odwiecznego zwyczaju, mały baranek upieczony i stosownie przybrany, dziś jednak zwyczaj ten zupełnie upadł, a zamiast baranka naturalnego, stawia się baranek cukrowy, który to bardzo łatwo samej sporządzic. [...] Obok baranka ustawiają się mięsiwa, szynki, pieczenie, kiełbasy i głowizna. Z dwóch stron stołu dwa koszyczki z jajami i serki polskie suszone, nie odłączne od tradycji Święconego. Po czterech rogach stołu, cztery wysmukłe, pięknie ulukrowane baby, między niemi przekładane placki, kołacze (placki z serem), różne, przeróżne mazurki; pięknie także wygląda piramidalny tort, baumkuchem zwany, naśladujący brzezinę, który się piecze na rożnie."

-takich rad udziela Lucyna Ćwierczakiewiczowa w "Bluszczu" z marca 1866, w całkiem rozbudowanym dodatku kulinarnym gdzieś pomiędzy wystawą owadów w Paryżu a prezentacją ubrań podróżnych. Ćwierczakiewiczowa, Maciej Nowak ówczesnej Warszawy, ekstrawagancka autorka popularnych ksiażek kulinarnych i poradników dla młodych gospodyń domowych wspomina tez o "Przekładańcu", zwanym te z "Pachowańcem", który robiło się z ciasta na babę i różnych warstwa pomiędzy jego cienkimi warstwami: z rodzynek, masy migdałowej, konfitury z malin, itp.

Jako, że autorka nie podała dokładnego przepisu, zaimprowizowałam własny. I mogę go polecic z ręką na sercu - ciasto wyszło naprawdę niezłe;)

Przekładaniec wielkanocny
7 zółtek
1/2 szklanki cukru
2 szklanki mąki
1/2 szklanki maślanki
1 kostka masła
- utrzec
nakładac cienkimi wartswami na blachę, a pomiędzy nimi ulubion masy
ja zrobiłam masę makową z orzechami i aromatem migdałowym
oraz masę z domowego dżemu pomarańczowo-dyniowego z dodatkiem kandyzowanej skórki pomarańczowej

4/01/2010

tools

Coś na dowód,że w kuchni można się wyżywać artystycznie nie tylko dekorując potrawy, oraz na to-że najwyraźniej spędzam tam za dużo czasu ostatnio:)